Spojení sil

Dnes jsem si znovu uvědomila jak důležité je spojit síly v léčení. Navštívila mě žena, se kterou jsem pracovala před několika lety. Neúspěšně se s manželem několik dlouhých let snažili otěhotnět. Vzpomínám si na její předrážděný nervový systém, velikou citlivost a také na její negativní reakci při práci s tělem. Jemné cviky metody Ludmily Mojžíšové ji přiváděly k zoufalství. A nejen to. Zlobila se, zuřila, zmítala se v bouři negativních pocitů a vjemů, které se v průběhu pravidelné práce s tělem začaly nečekaně vynořovat. Proces šesti základních setkání, která si předsevzala, přerušila.

Dnes se vrátila. Měla potřebu se omlouvat a zároveň sdílet své pocity z doby svého psychického propadu. A já jsem s vděčností její upřímné sdílení vyslechla.

Práce s tělem je alchymie. Nikdy mě nepřestane fascinovat tělo a jeho procesy. Většina žen jde psychicky nahoru, začne-li cvičit a své tělo lépe vnímat. Ale jsou ženy, jejichž nervový systém neunese práci s tělem. Emoce a pocity, vynořující se z těla mohou být tak nové, silné a zahlcující, že může dojít ke kolapsu psychiky. Pocity selhání, slabosti, viny, studu, opuštění, méněcennosti a zbytečnosti jsou běžné pocity, které pár snažící se zoufale o početí dítěte zakouší. Jejich stav se blíží traumatu. Proto je v pořádku, že tato žena před lety vyhledala pomoc psychologa. Nikdo nemá právo ji kvůli tomu soudit. Je moc dobře, že zvolnila tempo a začala se svými pocity zabývat. Cesta za miminkem je procesem sebepoznání pro každou ženu. A každá žena je unikátní. Každá potřebuje jiný přístup nebo kombinaci léčebných přístupů.

Považuji za nesmírně důležité spolupracovat s odborníky z jiných oborů. Jsem nesmírně vděčná za dobré vztahy a spolupráci s moudrými a otevřenými lékaři, gynekology, psychology, psychiatry, ale i s odborníky alternativ přírodní léčby. Právě v komplexnosti přístupů a vědomé spolupráci vidím budoucnost podpory v léčbě neplodnosti. Nikdo z nás není všemocný léčitel a neomylný guru. Alespoň já ne a odmítám se tak tvářit. Sním o spojení sil, o vzájemné úctě a společné cestě k cíli. Cílem je nový život. To je cíl, který dle mého názoru stojí za námahu. Představte si, ta žena co po letech opět přišla, je krásně těhotná…

1 reply
  1. Lenka says:

    Dobrý den,
    náhodou jsem narazila na Váš blog… a na článek… asi o mě :-). Hlásím, že mi v postýlce spinká moje největší štěstí – má už 9 měsíců. A vděčím za ni „spojení sil“ různých odborníků. Svému gynekologovi, lékařům z IVF centra, psycholožce i Vám.
    Děkuji 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *