Vzdělávání z povinnosti

Vzdělávám se poctivě a ráda celý život. Proces svého růstu považuji za nekonečný. Ke své profesi fyzioterapeutky se hrdě hlásím a ptám se: Proč musí každá vystudovaná fyzioterapeutka povinně sbírat kredity ve vzdělání? Vzdělání je jistě důležité, ale proč ta povinnost? Proč se má vzdělávat fyzioterapeutka, když ve skutečnosti nechce? Nepotřebuje? Víte k čemu to v praxi vede? Setkávám se s tím, že jsou vzdělávací akce plné osob, které dané téma ani trochu nezajímá. Náplň kurzu mnohdy nesouvisí s jejich praxí. Poznatky sice neublíží, ale možnost je dále použít selhává. Fyzioterapeuté se často vzdělávají jenom proto, že zaměstnavatel získal finanční dotace a musí je nyní rychle vyčerpat. Všimla jsem si, že je nebetyčný rozdíl mezi člověkem, který se vzdělávat chce a který nechce. Také poznáte okamžitě, jestli si vzdělání dotyčná osoba hradí ze své nebo z cizí kapsy. Povinně vzdělané osoby také nápadně trpí tím, že víkend tráví mimo domov. A já to chápu…

Je smutné, že fyzioterapeutka pracující kupříkladu na oddělení ortopedie, nikdy ve skutečnosti nedosáhne kvality v metodě Ludmily Mojžíšové. I když má k metodě papír. Je to škoda. Nechci se nikoho dotknout, ale kolik léčebných metod dokonale ovládáte? Já mohu říci s čistým svědomím, že maximálně tři. Přesto, že jsem během své profesní kariéry přičichla nejméně k dvaceti přístupům ve fyzioterapii, pouze za tři dám ruku do ohně. A pouze v jedné se cítím být odborníkem.

Jsem toho názoru, že nastavený systém kreditového vzdělávání ničí růst osobností ve fyzioterapii. Studenti plavou po povrchu a jen zřídka se dostanou do hloubky tématu. Systém nastaveného vzdělávání ničí svobodu rozhodnutí co chci a co nechci dělat. Brání ve výběru co potřebuji k práci a co ne. Ničí kreativitu. Nedovoluje stát se expertem. Ničí nakonec i úroveň povinného vzdělávání samotného. Protože jsme nuceni vzdělávat se pouze tam, kde se rozdávají kredity. Opravdu je sběr kreditů tak důležitý? Moje nejlepší lekce neměly s kredity pranic společného, věříte? A mnoho lekcí nebylo ani trochu o fyzioterapii jako spíše o jiných alternativách léčby. Kampak se asi dostaneme s armádou stejných, průměrných, povinně vzdělaných a fyzioterapeutů?

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *