Vaginální mapování

Dlouho jsem se otevírala práci se ženskou sexualitou. Nechtěla jsem. Stále se mi dařilo oddělovat fyzioterapii ženských témat od sexuality. Stálo mě to mnoho sil, ale dařilo se. Přiznávám, že jsem se bála. Ve škole nás učily pracovat se svaly pánevního dna, s jizvami. Měla jsem tušení, jak hluboko jizvy sahají. Že ovlivňují psychiku , reflexy a dokonce srdeční ozvy. Za dveře sexuality nás však nikdo nahlédnout nenechal. Nebylo se od koho učit. Už jsem věděla, jakou sílu sexualita má. Především ta zraněná a potlačená. Můj vnitřní konflikt gradoval. Jak už se v životě stává, dostala jsem k zakousnutí největší krajíc odmítaného. V ambulanci mě začala navštěvovat témata sexuality čím dál razantněji. A nejen v ambulanci. I doma nastala transformace všeho, co jsme s manželem dosud v oblasti sexuality prožívali.

Přirozená zvědavost mě vždy vedla k experimentování a hledání pravdy. Věděla jsem, že pokud začnu se sexualitou pracovat, chci být připravená. Chci jí chápat. Celou. Ve světle i stínu, bez posuzování. Poznat, zažít, prozkoumat na vlastní kůži. Ověřit, abych mohla důvěřovat a najít svou vlastní cestu pro terapeutickou praxi. Byl to velký a někdy bolestný proces poznání. Ale stál za to.

Moje osobní zkušenost s vaginálním mapováním přepsala všechny dosavadní akademické a teoretické poznatky. Měla jsem v těle prožitou zkušenost, hodnou hlubší pozornosti a přenosu do praxe. Tak překvapivé výsledky jsem sama na sobě pocítila. Konkrétně jsem se zbavila silného napětí v oblasti jizvy po císařském řezu. Žádná měkká technika, tlaková masáž či aplikace suché jehly nebyla tak efektivní na jizvě staré 12 let.

Návštěva klientky, která přišla z důvodu opakovaných traumat v oblasti sexuality, mě donutila rozhodnout se. Ta žena chápala souvislosti svého zranění s neúspěšnou snahou otěhotnět. Ta žena měla vůli změnit svou situaci k lepšímu. Ta žena chtěla projít vaginálním mapováním. Ta žena chtěla vaginální mapování po mě. Musela jsem se rozhodnout. Ano nebo ne? Jako by mě někdo držel pod krkem a ždímal ze mě odpověď. Pnutí duše, která rozhoduje kam v životě dál. Obrovská síla ze mě vymačkala slovíčko „ANO“.

Já jsem pochopila, že není cesty zpět. Věděla jsem už dávno, že každá žena, která chce mít miminko, musí být v souladu se svým tělem a se svou sexualitou. Věděla jsem, že téma neplodnosti úzce souvisí se sexualitou ženy a celého páru. Pochopila jsem, že ani umělé oplodnění nás neosvobodí od tělesného prožívání. Ba naopak. Všímám si, že ženy podstupující opakovaně IVF vykazují známky traumatu. Často se cítí být znásilněné a zneužité. Jak je možné, že této skutečnosti nikdo nevěnuje pozornost? Copak lékařům nevadí, že ve svých klientkách vyvolávají tyto pocity? Možná vadí, ale nemají nástroje to změnit. Kromě antidepresiv nebo analgetik.

Je na každé ženě, aby se starala o svůj vnitřní prostor. Chci tímto článkem upozornit na několik aspektů v rovině působení vaginálního mapování (VM) na tkáně v oblasti vagíny. Za poslední rok jsem měla možnost touto technikou ošetřit 30 žen.

Zde uvádím několik zásadních pozorování ze své praxe:

 • VM patří do rukou zkušených odborníků.
 • VM vyžaduje kvalitní terapeutický rámec od člověka, který si je vědom faktu, že pracuje s „Pandořinou skříňkou“.
 • Terapeutický přístup je alfou a omegou efektu VM.
 • VM není pro každou ženu, byť si jej přeje mít.
 • VM není všelék a nevyřeší primárně vztah, ženství, sebevědomí. Zde je třeba více práce na sebepoznání.
 • VM nevyléčí  všechna traumata.
 • VM vyžaduje jemnost, cit, pomalost, bezpečí a intimitu.
 • VM léčí ženu, pokud jej provádí žena.
 • VM je procesem sebepoznání a velikého učení o citlivosti svého těla a vagíny.
 • VM uvolňuje mysl.
 • VM uvolňuje, opět zcitlivuje a harmonizuje tkáň vagíny a jiných částí těla.
 • VM pomáhá při dyspareunii (bolestivý pohlavní styk).
 • VM pomáhá při vaginismu (extrémní a bolestivé napětí a stažení vagíny).
 • VM uvolňuje a zcitlivuje jizvy po porodu a břišních operacích.
 • VM v některých případech pomáhá harmonizovat sexuální traumata z minulosti.
 • VM má veliký přesah do dalších oblastí života ženy, než je jen práce se sexualitou.

Pokud se rozhodnete do procesu VM nastoupit, nespěchejte a nenaléhejte na sebe. Odhodlávejte se krůček po krůčku. Je to velký krok ke změně. Hledejte terapeutku, které můžete důvěřovat. Zjistěte si o VM i o terapeutce dostatek informací. Navštivte terapeutku osobně. Zavolejte jí. Nechte si vše dobře vysvětlit, ptejte se, komunikujte. Oslovte více osob, ať máte srovnání. Přesto, že technika VM je mocným nástrojem ke zlepšení a léčení ženské sexuality, věřte, že moc uzdravit se, máte pouze Vy sami. Ve vaší odvaze, otevřenosti a touze žít šťastný a naplněný život. Jen tak, sama pro sebe.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *