Úroda v nás

Mnozí klienti po mě chtějí, okamžitou pomoc. Nejlépe zázrak. Okamžitou úlevu od bolestí. Pro zlepšení svého stavu však nejsou sami ochotni hnout prstem. Také mnohé klientky chtějí ihned miminko. Většina z nich dupe netrpělivě nožkou a vzteky pláče. Jiná chce neprodleně, po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce začít pravidelně menstruovat a ovulovat. Další touží menstruovat bez bolestí, ale nechce řešit svoje ženství a partnerství. Všichni dohromady touží být šťastní, bohatí, zdraví, štíhlí a vitální. Společné znaky: teď hned, rychle, bez námahy, zdarma. A já to mám zařídit.

Velmi dobře si uvědomuji důležitost cesty k jakékoliv úrodě. A věřte nebo ne, proces úrody nejde urychlit. Ne nadarmo trvá každé těhotenství 9 měsíců. A nelze jej naplánovat. Mnohdy ani na konci cesty plody nečekají, protože podmínky nebyly příznivé. Tak to prostě je. Není všem lidem dáno mít děti. Přesto mohou tvořit veliké hodnoty a pokusit se o úrodu v jiných oblastech života. Co takhle být užitečný pro druhé?

Píšu o cyklu úrody proto, že i my lidé jsme cykličtí. Zapomínáme, že za vším, oč usilujeme, stojí cesta. A ta je důležitější než samotný cíl cesty. Na cestě můžeme zjistit, že chceme jiný cíl než na začátku. Zasadím s láskou semínko, čekám, svědomitě pečuji, pak také tvrdě obdělávám, hrabu se ve špíně a hnoji. Smrdím. Čekám, jsem stále přítomná, bdím, sleduji počasí a odháním škůdce. Pak se modlím, aby plody vydržely. Čekám, vše opakuji a zase čekám. Potím se. Zalévám. Nenechám se odradit neúspěchy. Pak teprve možná chovám plod ve svých dlaních. Raduji se. Jsem vděčná za úrodu. Děkuji a znovu se chystám na nové sázení s nejistým výsledkem. To je skutečný život. Já ho takový miluji.

Ten, kdo nechce cestu vidět, kdo ji ignoruje nebo hledá zkratky, přichází o nejdůležitější životní etapu, která je klíčem k úrodě. Plodnost je dle mého názoru tvořivý proces s výsledkem. Tvořivost je aktivní proces vědomého hledání cesty k cíli. Nejde to tudy? Aha, tak to zkusím jinak. Ale nepřestávám hledat. Umělec nevytvoří velkolepé dílo bez dlouhé cesty k sobě. Bez aktivní cesty k sobě se nestane nic, co má hodnotu. Ani šťastné dítě se tak nestane. Ani úspěšná firma. Ani žádný povedený projekt. Není plodnosti života bez vědomé tvořivosti.

Jen menšina chápe, že je třeba hlavně na cestu včas vykročit. Na cestu, o které netuší jak moc dlouhá a klikatá bude. Ze které se nevymlouvá a nevykrucuje. Jen takoví jedinci mají šanci dojít až k úrodě. Jen oni drží svůj život, svá rozhodnutí pevně v rukou a s pokorou tvoří zralé plody. A nevadí jim nakonec ani ty nahnilé a děravé od vos. I takové obdělávali přece s láskou a pozorností. Odměnou může být cokoliv. Láskyplný a trvalý vztah, dítě, vysněná práce, zdraví, štíhlé a pružné tělo, radost, štěstí. Také všechno najednou.

Možná vás tímto článkem zklamu. Rychlá a jednoduchá řešení neumím. Chci vám být oporou jen dočasně. Chci vám ukázat směr. Dál už ale musí jít každý sám. Svou vlastní cestou, kterou jste si vytvořili svým způsobem života. Vaše cesta je jedinečná a nenapodobitelná. Že není to pravé ořechové? Můžete jí kdykoliv změnit. Třeba teď hned. Nikdy není pozdě. Ze své praxe mám mnoho důkazů, že to jde. Tak se zastavte. Tvořte život o jakém sníte. Ten, o kterém budete jednou s chutí vyprávět svým dětem a pak zase jejich dětem. Hlavně nečekejte, že vše zařídí někdo za vás.