Chudinka v nás

Žádná jiná persóna nemá v ženském těle takovou moc jako Chudinka. Je to ta část osobnosti, která lpí na svém tragickém osudu. Na svých bolístkách, křivdách, ponížení, ublížení, nízkém sebevědomí a smutku. Vždy je v právu. Vždy má pravdu. Vždy má absolutní moc. Vždy je pyšná. Vždy je něco víc než druzí, protože, na její zpackaný osud nikdo nemá. Libuje si v zoufalství a v bezvýchodné situaci. Pere se s ostatními o prvenství v prohře. Kdyby jen ostatní tušili, jak těžké to moje Chudinka má. Byli by stejně nešťastní. Nesmáli by se, nerealizovali by své sny, nežili by spokojený život. To by totiž nebylo možné. Kdyby měli stejně těžký osud.

Pozoruji, že právě Chudinka neví vůbec nic o tom, jak těžký osud měla sousedka od vedle. Je totiž většinou tak zahleděná do sebe a svých křivd, že jí nikdo druhý nezajímá. O druhé se zajímá pouze potud, pokud se mají hůř než ona. Ráda se srovnává s tragédií druhých, ráda tragédie druhých bagatelizuje. Hlídá si svou ubohou pozici ze všech sil. Chudinka sedí v ženském těle a nedovolí jakoukoliv změnu k lepšímu. Nevěří v neštěstí druhých ani ve své vlastní štěstí. Nechce se mít lépe, to raději hůře. Nehne ani prstem. Vymlouvá se, kňourá, lituje se. Proč? Protože by přestala být důležitá. Ztratila by pozornost, péči a soucitné pohledy okolí. Zájem lékařů, terapeutů a psychologů. Přestala by být „Velký a těžký případ“. Skončila by sedět v koutě a nudou by si možná okousala všechny nehty.

Je pro mne těžké s  Chudinkou navázat spojení. Je pro mne vysilující s  Chudinkou vést dialog a pracovat. Chudinka je neochotná komunikovat, nechat se vést. Neuznává autority a je plná strachů a úzkostí. Ženy se drží často jako klíště a brzdí patami. Někdy je jedinou možností ke změně podívat se Chudince přímo do očí. Sundat jí ze zad jako těžkou krosnu, obejmout jí, na chvilku vzít do náruče. Nakonec ruku v ruce jít životem společně, v přátelském tempu, krok za krokem překonávat strach a úzkost ze života. U toho se nebrat příliš vážně. Občas jedna druhé rozcuchat vlasy a rozpustile nakopnout zadek. Pohled do očí, vzájemná láska, humor a vůle k činu. To je jediná cesta, jak se nad Chudinkou dá převzít moc…

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *